פדיון נפש

"אָנָּא בְּכֹחַ"

היא תפילה (ולא פיוט). והיא תפילה מיוחדת מלאה בסודות הקבלה. עמוקה מאד המעוררת את הלב, כשמעיינים בפירוש המילים. על טוב לחזור עליה כמה פעמים, ולהוסיף מהלב בקשות – תפילת אנא בכח של רבי נחוניא בן הקנה היא תפילה מסוגלת במיוחד להמתקת הדינים מעל האדם. נהוג לומר אותה בכוונה וקול גדול כל יום בספירת העומר, ובמשך השנה חלק מקבלת שבת ועוד זמנים… כמו כן היא חלק מתפילת הצדיקים כשעושים פדיון נפש על פי צירופי אותיות וכוונות שיש בה כידוע ליודעי חן [הסוד / הקבלה].

בתפילת אנא בכוח מרומז שם של מ"ב, שבראשי תבות של תפילת רבי נחוניא בן הקנה,

אָנָּא בְּכֹחַ, גְּדוּלַת יְמִינְךָ, תַּתִּיר צְרוּרָה: (אב"ג ית"ץ)

קֳבֵּל רִנַּת, עַמְּךָ. שַׂגְּבֵנוּ, טַהֲרֵנוּ נוֹרָא: (קר"ע שט"ן)

נָא גִּבּוֹר, דּוֹרְשֵׁי יִחוּדֶךָ, כְּבָבַת שָׁמְרֵם: (נג"ד יכ"ש)

בָּרְכֵם טַהֲרֵם, רַחֲמֵי צִדְקָתְךָ, תָּמִיד גָּמְלֵם: (בט"ר צת"ג)

חָסִין קָדוֹשׁ, בְּרֹב טוּבְךָ, נַהֵל עֲדָתֶךָ: (חק"ב טנ"ע)

יָחִיד גֵּאֶה, לְעַמְּךָ פְנֵה, זוֹכְרֵי קְדֻשָּׁתֶךָ: (יג"ל פז"ק)

שַׁוְעָתֵנוּ קַבֵּל, וּשְׁמַע צַעֲקָתֵנוּ, יוֹדֵעַ תַּעֲלוּמוֹת: (שק"ו צי"ת)

(בלחש) בָּרוּךְ, שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד:

אנא בכח

חיבור תפילת ”אנא בכח” מיוחס לתנא ר’ נחוניא בן הקנה, שלו גם יוחס ‘ספר הקנה’, אחד מספרי הקבלה הקדומים ביותר (המאה ה-1 לסה”נ). כמו הרבה תפילות בסידור התפילה, נקרא שם התפילה על שם המילים הראשונות שלה. בתפילה חשובה זו שבעה פסוקים וחותם אותה פסוק שמיני “ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד”.

תפילת אנא בכוח מופיעה בכל סידורי התפילה בכמה מקומות:

א. בתחילת תפילת שחרית – בחלק שעוסק בקרבנות השחר.

ב. בקבלת שבת, לפני מזמור “לכה דודי”.

ג. בקריאת שמע שעל המיטה.

ד. התפילות הנאמרות בזמן לוויית המת.

ה. לאחר ספירת העומר הנמשך שבעה שבועות, כאשר שש התיבות של כל אחד משבע השורות מסמל יום בספירה, ואת היום השביעי של הספירה מסמלים ראשי התיבות של השורה הנאמרת באותו 'שבוע' כלומר באותן שבעה ימי ספירה.

כל אחד משבעת המשפטים בתפילת “אנא בכח” כולל שש מלים, ראשי התיבות של כל מילות התפילה מרכיבות את מה שידוע בחכמת הקבלה כ”שם בן מ”ב” – אחד משמות הבורא החשובים ביותר.

רבי נחוניא בן הקנה, כמו תנאים אחרים בתקופתו חרדו מן הבאות ומאובדן הידע והסודות השמורים עימם לדורות הבאים. זאת היתה הסיבה לכתיבת המשנה, הזוהר ולאחר מכן, התלמוד. תפילת אנא בכח היתה דרך יעילה להצפין את שם בן מ”ב במקום הבולט ביותר, תפילות הסידור. עד היום, מעטים יודעים את סוד התפילה. ומשתמשים בה המקובלים בתפילות מיוחד כגון פדיון נפש.

צירוף ראשי התיבות של כל אחד משבעת הפסוקים מופיע, בסידורים רבים, לצד הפסוק (’אב”ג ית”ץ’ לצד הפסוק הראשון, וכן הלאה). על פי ספר הזוהר, יש לקרוא את מילות הפסוקים בזוגות ולכוון על ראשי התיבות בזוגות גם כן. זאת משום שכל צירוף של שש אותיות (ראשי תיבות הפסוק) מקביל לשש כנפי השרפים (לפי ישעיהו, ו’, ב’), וכנפי השרפים מוצבות בזוגות. שכן עניינו של שם זה הוא, בעיקר, העליה לעולמות העליונים.

אנא בכוח – שם בן מ”ב

צירוף אותיות ראשי התיבות של שבעת פסוקי תפילת “אנא בכוח” נקרא שם בן מ”ב, כי יש בו מ”ב – 42 אותיות. על פי מסורת חכמת הקבלה, שם זה קיים משחר הבריאה והוא מוצפן ב-42 האותיות הראשונות של סיפור הבריאה, השליטה בשם בן מ”ב נותנת למשתמש בו את הכח לעלות מעל לאשליית החומר ומרקם המסכים והצמצומים שהופיעו עם הבריאה. המוגבלות שאלו כופים עלינו מאלצת אותנו להתאמץ ולהתעלות מעל עצמנו כדי להתחבר לאמיתי ולרוחני. שימוש בשם זה הוא כמעט הכרחי כדי ליצור את תהליך ההתעלות הרוחני.

בשל משמעותו זו של השם הקדוש הזה, יש האומרים את תפילת ה”אנא בכח” לפני השינה, קודם שהנשמה עולה למקום מחצב הנשמות (לפי תיקוני זוהר), ויש האומרים אותו גם קודם בטקס קריאת שמע שלפני פטירתו של אדם מן העולם, לאחר אמירת וידוי. גם את אמירת תפילת “אנא בכח” לפני שירת “לכה דודי” בליל שבת מסבירים בכך שאז הוא זמן עליית העולמות, ועל כן משתמשים בתפילה המכילה את שם בן מ”ב כדי שיעזור לנו להתעלות מן החול אל הקודש. כמו כן נוהגים לומר את ה”אנא בכח” לאחר אמירת פרשת הקרבנות בתפילת שחרית ובצמוד לספירת העומר. תפילה זאת מופיעה גם בקמעות ובלוחות “שיויתי” בבתי כנסת.

חכמי הקבלה מכוונים באותיות השם שבראשי התיבות של תפילת אָנָּא בְּכֹחַ – הכתובות בחלק מן הסידורים לצד כל אחת משבע שורות התפילה, אך אין הם הוגים את השם הזה בקול רם, אלא אומרים את המילים בדרך בקשה, לפי משמעות מילותיו, ובתודעתם הם מרוכזים גם בשמות העולים ממנו.

המשפט “ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד” אינו מגוף התפילה, והוא חותם אותה, מכיוון שהתפילה צופנת בתוכה את שם ה’, ומשפט זה נאמר לאחר הזכרת שם ה’ (כמו שהכהנים והעם היו אומרים בבית המקדש ביום הכיפורים, לאחר שהכהן הגדול הגה את השם באותיותיו). נהוג לומר משפט זה בלחש.

 

קטגוריות: תפילה

השאר תגובה


מתכונים לאוכל רוחני

ישיבת ברסלב

נכתב ב כ״ז באב ה׳תשע״ג (3 באוגוסט 2013)

סגור לתגובות על ישיבת ברסלב

אודותינו | צור קשר.

נכתב ב י׳ באב ה׳תשע״ג (17 ביולי 2013)

תגובה אחת

הקולמוס כותב

ברכת המזון | חשיבות...

נכתב ב כ״ד בסיון ה׳תשע״ז (18 ביוני 2017)

אין תגובות

פרשת השבוע לילדים –...

נכתב ב כ״ד בסיון ה׳תשע״ז (18 ביוני 2017)

אין תגובות

ליקוטי עיצות | אמת...

נכתב ב כ׳ בסיון ה׳תשע״ז (14 ביוני 2017)

אין תגובות

למה ה' עושה לי...

נכתב ב כ׳ בסיון ה׳תשע״ז (14 ביוני 2017)

אין תגובות

חסד חינם

  • סט טלית תפילין בעיצוב האש שלי, בברסלב בוער אש הבער אותה בליבי, תוקד עד ביאת המשיח ועוד.... הסט כולל = תיק טלית, 2 תיקי תפילין. ניתן לשלב בעיצובים של האש...
  • חנות של ברסלב | תיקי טלית ותפילין בעיצוב האש שלי | כיסוי לחלות | ספרים | דיסקים במחיר הפצה למען זיכוי הרבים
  • תיקון לנפטרים | סדר השכבה לנפטר | אמירת קדיש | לימוד משניות | עילוי נשמה למען זיכוי הרבים ואהבת ישראל [ללא תשלום], המעוניינים לתרום לזיכוי והנצחת הנפטר כל השנה יש ליצור קשר באתר או ב 050-4161022
  • פדיון נפש, מסוגל לפדות את האדם מכל צרה וצוקה, נגע ומחלה. גזירה קשה, פחד, חרדות, מחלות נפש, לפני ניתוח, צרכים המתקת הדין, החיים לא זורמים? פדיון נפש ייעוץ והדרכה.