קרן הפנסיה

קרן הפנסיה של ברסלב :

בימים אלו של קור וגשם, כל אחד יכול להעריך את הנחיצות של בגדים חמים. גופיה ארוכה, חולצה עבה, סודר וכו', האם היה עולה על דעתך לצאת לקור העז ללא חולצה? ללא מעיל? ואיננו מדברים מהבושה והטיפשות לצאת ערום לרחוב…חחחח… אמת שאנחנו לא היינו מעיזים וגם היינו מרימים גבה אולי אפילו מגניבים חיוך למראה אדם כזה  שיוצא חשוף ללא הגנה מינימלית לתוך גבורות הגשמים שבטבע.

רבנו הקדוש מברסלב מסביר, שמה שאנו רואים וחשים, נתפס אצלנו כממשי, ודוחף אותנו לפעולה, ולכן על מלבושי וחסרונות העולם הזה אף אחד לא מוותר, אנחנו העולם האנשים נמצאים ברדיפה מתמדת יומיומית ומשקיעים כמעט את כל כוחותינו – לדאוג שלא נישאר רעבים, שיהי' לנו מלבושים חמים לגוף בימים קרים, שיהיה לנו מקום מרווח נעים וחם לגור בו פינה חמה להסתתר מהעולם.

"עָנָה וְאָמַר: הָרַחֲמָנוּת שֶׁל הָעוֹלָם הַזֶּה הַכּל רוֹאִין, וּבִשְׁבִיל זֶה הַכּל רוֹדְפִין אַחַר הָעוֹלָם הַזֶּה כִּי רוֹאִין כְּשֶׁהָאָדָם רָעֵב וְצָמֵא וְכַיּוֹצֵא קָשֶׁה לוֹ מְאד וְיֵשׁ רַחֲמָנוּת גָּדוֹל עָלָיו וְכֵן מִי שֶׁהוֹלֵךְ עֵרם וְיָחֵף יֵשׁ רַחֲמָנוּת גָּדוֹל עָלָיו" (שיחות הר"ן אות כג).

פנסיה חסידית

רבנו נחמן מברסלב קורא לנו להתבונן על העתיד. נכון שצריך לדאוג לגוף ולפרנסתו שנחיה טוב ונהיה בריאים, אבל מה עם עתידנו ? הרי מובטח לנו שיגיע יום שבו נתמודד עם המציאות של עולם הבא…  הצדיק צועק בקול שימו לב !! צריך להכין פנסיה, להתחיל לשים בצד להבטיח את ימי הזיקנה בשעה שכוחותיו של אדם כבר לא יעמדו לו להתפרנס כמו בצעירותו, אז הוא יאכל ממה שהכין לעצמו בקרן הפנסיה. מוחות הכלכלה וחשבי הקרנות של האוצר והבנקים מבינים את זה טוב מאוד, צריך להסתכל קדימה. צריך לחשוב על העתיד.

"אֲבָל מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ עֵינַיִם וְרוֹאֶה גּדֶל הָרַחֲמָנוּת שֶׁיֵּשׁ עַל הַנְּשָׁמוֹת שֶׁבָּעוֹלָם הַבָּא,  כִּי שָׁם בָּעוֹלָם הַבָּא נִמְצָאִים בְּנֵי אָדָם שֶׁהוֹלְכִים עֲרֻומִּים מַמָּשׁ  וְאִי אֶפְשָׁר לְרַחֵם עֲלֵיהֶם כְּלָל, כִּי בָּעוֹלָם הַזֶּה כְּשֶׁהָאָדָם עֵרום בְּלא מַלְבּוּשׁ אֲזַי אֶפְשָׁר לְקַבֵּץ נְדָבוֹת עֲבוּרוֹ וְלַעֲשׂוֹת לוֹ קַאפְטִין (מעיל עליון)  אֲבָל בָּעוֹלָם הַבָּא מִי שֶׁהוֹלֵךְ עֵרום אִי אֶפְשָׁר לְרַחֵם עָלָיו כְּלָל,  כִּי שָׁם אֵין מוֹעִיל שׁוּם רַחֲמָנוּת כִּי אֵיזֶה מַלְבּוּשׁ הוּא צָרִיךְ? הֲלא הוּא רַק מַלְבּוּשׁ שֶׁל תּוֹרָה וּמִצְווֹת  וְלָזֶה אֵין מוֹעִיל שָׁם רַחֲמָנוּת !!"

נפש רוח נשמה

עפ"י הקבלה מבואר שיש שלוש בחינות באדם נפש רוח ונשמה, ואחרי הסתלקות האדם הגוף הגשמי נפסד ומתכלה באדמה אבל הקיום הרוחני ממשיך לנצח. הנפש נשארת באזור הקבר (ולכן תועלת גדולה להשתטחות על קברי צדיקים) חלק הרוח עולה לגן עדן של מטה, וחלק הנשמה לגן עדן עליון.   ודע שע"י מצות ה' עושים לבושים, והמצוות הם צורך גדול ללבושי נפש רוח נשמה של האדם וגם לבריאות וקדושת גוף האדם בעולם הזה. ומבאר רבינו נחמן יותר:

"דאית פיקודי אורייתא דעבדי לבוש יקר לעילא" יש מצוות שעושים מהם לבוש הכבוד לנשמה שבגן עדן העליון, וזה הלבוש נעשה ממצוות התלויות במחשבה ובלב כמו מצות אהבה ויראה וכד' וכן מהכונות שאדם מכון בקיום מצוות מעשיות.

"ואית פיקודי אורייתא דעבדי לבוש יקר לתתא" ויש מצוות התורה שעושים מהם לבוש הכבוד לרוח בגן עדן שלמטה, וזה הלבוש נעשה ממצות התלויות בדיבור כמו עסק התורה וקריאת שמע וכד'

"ואית פיקודי אורייתא דעבדי לבוש יקר להאי עלמא" ויש מצוות התורה שעושים מהם לבוש הכבוד להתלבש בהם הנפש שעל הקבר בזה העולם, ובזה הלבוש היא מתראה בחלום לבני אדם, וזה הלבוש נעשה ממצוות התלויות במעשה כמו מצות צדקה הנחת טלית ותפילין וכד'

"וכלא איצתריכן ליה לבר נש" וכל אלו הלבושים ניצרכים לו לאדם להלביש את הנפש רוח נשמה שלו. (זוהר ויחי רכו ע"ב)

מרשימותיו של רבי נתן תלמיד רבינו הקדוש מברסלב –

שׁוּב שָׁמַעְתִּי שִׂיחָתוֹ הַקְּדוֹשָׁה מֵעֵין זֶה, שֶׁאָמַר בָּעוֹלָם הַבָּא מֻנָּחִין כַּמָּה בְּנֵי אָדָם בַּחוּץ וְהֵם צוֹעֲקִים בְּקוֹל מַר, תְּנוּ לָנוּ מַה לֶּאֱכל וּבָאִין אֶצְלָם וְאוֹמְרִים לָהֶם: הֲרֵי לָכֶם אֲכִילָה וּשְׁתִיָּה אִכְלוּ וּשְׁתוּ, וְהֵם מְשִׁיבִים לא לא, אֵין אָנוּ צְרִיכִים אֲכִילָה זאת, רַק אָנוּ צְרִיכִים אֲכִילָה וּשְׁתִיָּה שֶׁל תּוֹרָה וַעֲבוֹדָה.

 וְכֵן מֻנָּחִים כַּמָּה בְּנֵי אָדָם עֲרֻמִּים בַּחוּץ וְהֵם צוֹעֲקִים גַּם כֵּן מְאד: תְּנוּ לָנוּ בַּמֶּה לְהִתְכַּסּוֹת וּבָאִין אֶצְלָם וְאוֹמְרִים: הֲרֵי לָכֶם מַלְבּוּשִׁים, וְהֵם מְשִׁיבִים: לא, אֵין אֵלּוּ מַלְבּוּשִׁים נִצְרָכִים לָנוּ כְּלָל רַק אָנוּ צְרִיכִים מִצְווֹת וּמַעֲשִׂים טוֹבִים לְהִתְלַבֵּשׁ בָּהֶם:

עָנָה וְאָמַר: אַשְׁרֵי מִי שֶׁזּוֹכֶה לֶאֱכל כַּמָּה פְּרָקִים מִשְׁנָיוֹת וְלִשְׁתּוֹת אַחַר-כָּךְ אֵיזֶה קַפִּיטְלִיךְ תְּהִלִּים, וּלְהִתְלַבֵּשׁ בְּאֵיזֶה מִצְווֹת:

אֲבָל מִי שֶׁזּוֹכֶה לְהִתְקָרֵב לְצַדִּיק אֲמִתִּי הוּא יָכוֹל לָרוּץ לְהַצַּדִּיק וְלִקַּח אֶצְלוֹ אֵיזֶה מַלְבּוּשׁ לְהִתְלַבֵּשׁ עַצְמוֹ.

(שיחות הר"ן אות כג)

עצֶם כּחַ הַצַּדִּיק הָאֱמֶת לְהַצִּיל אֲנָשָׁיו בְּעָלְמָא דִּקְשׁוֹט:

שני עצות יש לנו : האחת משתמעת להתחיל לצבור מצוות, אפשר לקיים בכל זמן, בכל מקום, הרי התורה מגלה את רצונו של ה' בכל הדברים הפשוטים שאנו ממילא עושים בין כה ובין כה אני צריך להתלבש בין כה אני צריך לנעול נעלים, לשטוף ידים ופנים בבוקר, לשתות קפה, לאכול, ועוד אלפי פעולות שממילא אני עושה כל יום, למה לא להפוך הכל לזכויות ?

אין בכך כמעט שום טורח לעשות זאת באופן שהתורה מצוה ולהרויח מצות וזכויות בעולם הזה וקל וחומר לעולם הבא ליום הדין.., תוך זמן קצר הכל הופך להרגל ואין דבר יותר פשוט וקל.

עוד דבר זה תפילה – להפוך שעה אבודה לשעת עבודה. בתחנת אוטובוס, בפקק, בתור לקופה, בסופר – כל שניה כזאת אבודה כביכול, אפשר לנצל לתפילה "אבא תקרב אותי. אבא אל תשכח אותי. השם אני אוהב אותך אני הבן/בת שלך. תעזור לי. תגן עלי. אבא אני צריך פרנסה".., כל אחד לפי הנקודה הנוגעת לליבו באותו העת. הרי השם נימצא לידך ומקשיב לך תמיד.

רבינו נחמן אומר שכל דיבור כזה שיוצא מלב יהודי בוקע כל הרקיעים, מגיע עד כיסא הכבוד. שום דיבור לא נאבד, כל מילה כל תנועה מצטרפת לחשבון גדול שבסוף עומד לזכותך !! לא חבל להפסיד, אם אפשר לנצל ולהנצל !!

העצה השניה היא התקרבות לצדיק, גודל מעלת התקרבות לצדיק אי אפשר לבאר בכתב. שהרי הוא כמו עורך דין, מליץ יושר על ישראל ויש לו רשות מהשם ית' להציל את אנשיו בעולם האמת, לחלק להם מלבושים דעת ותבונה לחיים טובים ,ומתנות טובות לפרנסת הגוף והנשמה.

התורה מצוה אותנו להאמין בצדיקים שכתוב "והאמינו בה' ובמשה עבדו", וכך כל צדיק הוא בחינת משה רבנו, רק ככל שהוא יותר גדול כוחו גדול יותר. רבינו הבטיח שיוציא אותנו מהשאול תחתיות, רבינו הבטיח שיעזור לכל מי שיתקרב אליו, יסור למשמעתו – יעיין בספריו, ויקים עצותיו הפשוטות לפי כוחו, הוא יעזור ויציל ממה שצריך להינצל.

ואמר – "מה לכם לדאוג והרי אני הולך לפניכם" , "סימכו על כוחי" , " אני נהר המטהר מכל הכתמים", "ניצחתי ואנצח, גמרתי ואגמור" ועוד הרבה.., על מנת להודיע לנו שיש תיקוה, יש על מי לסמוך, השם שלח לנו הצלה רפואה לכל המכות הנוראות בדור השפל הזה – רק אל תתנגד ותסכים לקבל את העיצה והתרופה, אפילו שהיא 'נראת לך' קצת מרה !

תפתח ידיך לשפע ולהכוונה של רבינו הקדוש מברסלב. עשה לך כמה לבושים לנשמה קרן פנסיה לחיי הנצח שלך כמאמר חז"ל – איזהו החכם? הרואה את הנולד.

מאת תלמידים כותבים

מוסדות ברסלב מאיר

לשאלות ייעוץ והכוונה בכל נושא שבעולם

050-4161022

הראה עוד

מאמר מקושר

כתיבת תגובה