ונשמרתם מאד לנפשותיכם

פרשת השבוע לילדים ואתחנן

פרשת השבוע לילדים | ואתחנן

"ונשמרתם מאד לנפשותכם"

זוהי מצווה חשובה ביותר, שכוללת את מצוות הגוף והנפש,

הקדוש ברוך הוא ברא לנו גוף מופלא, שבתוכו הנפש והנשמה, שמאירה לנו את החיים שהם המתנה היקרה ביותר.

אנחנו צריכים לשמור גם על הגוף וגם על הנפש כראוי, ואם חלילה, נפגם אחד מהם – יכול גם השני להפגע, כמו חברים טובים שמרגישים אחד את השני, וכשלאחד קשה וכואב, מרגיש גם השני.

כדי לשמור על הגוף יש להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, על שינה בזמן וכמה שצריך, על הגיינה וניקיון, כגון להתרחק מקרבת חיידקים וחולים מדבקים.

וכדי לשמור על הנפש, יש להיזהר ולברוח מכל דבר סכנה: מאש, מהכביש, ממים עמוקים, וממתקנים גבוהים, מחוטי חשמל פתוחים, ומכל דבר שיכול להיות מסוכן, כמו שבטח כל ילד וילדה יודעים.

עלינו לפקוח עיניים ולשים לב, לשמור על החיים שנתן לנו בורא עולם במתנה מכל הלב, להיזהר ולהישמר מכל סכנה," ונשמרתם" – זה חוק וחובה לגוף ולנשמה.

הסיפור שלי על פרשת השבוע

שלום ילדים, שמי אבי,

על המצווה החשובה "ונשמרתם" למדתי מיוסף, החובש שהתלווה אלינו בטיול השנתי האחרון.

עוד כשהיינו בנסיעה בהלוך הוא וידא שיש לכולם נעליים סגורות ומתאימות להליכה, כובע שמש,

וקרם הגנה מהשמש ושתייה, ולמי שהיה חסר משהו – הוא דאג לתת משלו.

לפני שירדנו הזכיר לנו שוב לשתות ככל האפשר, ובמהלך המסלול הראשון שמענו אותו שוב ושוב כהד מזכיר לשתות.

בטח שזכרנו, אבל לפעמים כבר היה מעצבן לשמוע את קולו חוזר על עצמו. כשעליתי לאוטובוס בנסיעה ליעד הבא שאלתי את יוסף החובש: "למה אתה לא גומר להזכיר לנו לשתות? הרי אנחנו ילדים גדולים ולא שוכחים כל כך מהר!"

"אז תתפלאו לשמוע שכן" ענה יוסף "לא רק ילדים, גם מבוגרים יכולים לשכוח, ובמיוחד בטיולים. בימים חמים כאלה הגוף מאבד נוזלים במהירות ומסוגל להגיע לאיבוד של אפילו ליטר מים מבלי שהאדם ישים לב, ואפשר להגיע להתייבשות. אני טיפלתי בילדים רבים שזלזלו בשתיה והגיעו למצב של סכנה חיים, והכל נבע רק מחוסר מודעות.

לכן בכל טיול אני לוקח על עצמי אחריות להזהיר את כולם שוב ושוב כדי שלא יקרה חס ושלום שום אסון, "יפה מאוד " שמעתי את קולו של המורה "אולי כדאי שכולם ישמעו את דבריך?" וכך זכינו בהרצאה מרתקת מפי החובש המסור על חשיבות מצוות "ונשמרתם". יצאנו עם הרבה כלים מעשיים לשמירה על עצמינו, ולא רק בטיולים, וברוך ה' הטיול עבר בשלום ללא תקלה או פציעה אחת.

הראה עוד

מאמר מקושר

כתיבת תגובה