מלחמה ואמונה !

מלחמה ואמונה !

נכתב על ידי:ברסלב מאיר

אחרי התקפות של טילים, פיצוצים, ישנם נפגעים בגוף ובנפש, בעיקר נפגעי חרדה – שלא נדע… שאף אחד מישראל לא ידע צער ומכאוב, רק שנראה בכלל עם ישראל הצלחה ושמחת חיים.

הטיפול העיקרי המוצלח והטוב ביותר הוא להאמין [כדברי רבי נחמן: מי שיש לו אמונה יש לו חיים, ומי שאין לו אמונה חיי בפחד באי ידיעה בילבולים ומחשבות…] כדבריו הק' לדעת לשנן ולזכור את דברי רבינו נחמן מברסלב, שהַיִּסּוּרִין הֵם טוֹבוֹת גְּדוֹלוֹת, כִּי אֲפִלּוּ כָּל הַצָּרוֹת, וְהַיִּסּוּרִין, וְהָרָעוֹת – הָעוֹבְרִין עַל הָאָדָם, חַס וְשָׁלוֹם, במיוחד בימים אלו של מלחמה בדרום, שתושבי הדרום בפרט עוברים צער ויגון בגוף בממון ובנפש כפשוטו [וכן זה משפיע על כל תושבי הארץ בצורה ישירה או בעקיפין בכמה וכמה אופנים הן למשפחות הנפגעים או לאלו שנפגעו ברכוש ובממון, הן בפרנסה ועסקים..].

ובכל זאת הכלל של החסידות היא שאִם יִסְתַּכֵּל האדם עַל הַתַּכְלִית מה אנחנו ומה חיינו ולמה באנו לעולם הזה, והרי העולם הזה עולם זמני וחולף ואין זה מקומו הקבוע של היהודי כי אם המקום הקבוע לנו זה עולם הנשמות תענוגי עולם הבא, עולם של שכר על המצוותו ומעשים טובים  שסיגלנו לעצמינו בעולם הזה. וביום הדין יתנו הגויים ושונאי ישראל את הדין על שציערו ומנעו את ישראל מלקיים תורה ומצוות ולחיות חיים רגועים בעבודת ה'…

בְּוַדַּאי כל הרעות והייסורים אֵינָם רָעוֹת כְּלָל, רַק  טוֹבוֹת גְּדוֹלוֹת. וזה "בודאי" תלוי באמונה – וצריך לראות לא ליפול מאמונה בשעות קשות ובמצבים רעים, שלא לבוא בטרוניה כלפי שמיא חס ושלום, כי אומר רבינו נחמן שכל הצרות והייסורים שעוברים על ישראל זה מחמת העוונות האדם גורם וגרם לעצמו, בהתרחקותו מהתורה ומצוותיה, ואף על פי כן כל הצרות הם בעצם ממידת החסד ורחמנותו ואהבתו של השי"ת את ישראל עמו, ואהבתו גדולה מאהבתו את  מידת הדין, וה' אוהב כל יהודי ורוצה שיבוא לפניו נקי ומזוכך לעולם הבא, על כן מביא על האדם ייסורין להתנקות מעוון בעולם הזה, ולחסוך לאדם את צער הדין והגיהינום של עולם הבא.

השאלה איך אפשר לומר כזה דבר הרי רואים סבל כמו שרואים היום במלחמה שבדרום, איך אפשר להאמין לדיבורים כאלו בתוך כל הצרות ושעוברים על עם ישראל בימים אלו ?

ויש להתחזק בתפילה שמחזקת ומעוררת ומקרבת אליו ית', ולימוד בסיפרי הצדיקים האמיתים המלאים מוסר ואהבת ה' ואמונה…

ויש לזכור ולשנן דברי מורינו רבינו הננמ"ח, רבינו נחמן מברסלב זיע"א – כִּי בְּוַדַּאי כָּל הַיִּסּוּרִין בָּאִים בְּכַוָּנָה מֵהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ לְטוֹבָתוֹ של האדם מכמה סיבות, כגון : אִם לְהַזְכִּירוֹ שֶׁיָּשׁוּב בִּתְשׁוּבָה, או סיבה נוספת אִם לְמָרֵק עֲווֹנוֹתָיו.

וְאִם כֵּן יוצא שאם אלו הסיבות שבעבורם באו הייסורים, אם כן הַיִּסּוּרִין הֵם טוֹבוֹת גְּדוֹלוֹת, כִּי כַּוָּנַת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ הוּא בְּוַדַּאי רַק לְטוֹבָה כמו שכבר אמרנו בשביל ובעבור גודל אהבתו את עמו ישראל.

נִמְצָא, שֶׁבְּכָל הָרָעוֹת וְהַיִּסּוּרִין שֶׁיֵּשׁ לָאָדָם, חַס וְשָׁלוֹם, אִם יִסְתַּכֵּל עַל הַתַּכְלִית, הַיְנוּ כַּוָּנַת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ, לֹא יִהְיֶה לוֹ יִסּוּרִין כְּלָל. רַק אַדְּרַבָּא יִתְמַלֵּא שִׂמְחָה, מִגֹּדֶל רֹב הַטּוֹבָה שֶׁיִּסְתַּכֵּל  בְּתַכְלִית הַיִּסּוּרִין הַלָּלוּ.

כִּי הַתַּכְלִית הוּא כֻּלּוֹ טוֹב. כֻּלּוֹ אֶחָד כַּנַּ"ל.

וּבֶאֱמֶת אֵין שׁוּם רַע בָּעוֹלָם, רַק כֻּלּוֹ טוֹב (על פי ליקוטי מוהר"ן תורה סה)

ושנראה רק טוב וחסד מסובבים את כל עם ישראל בכל אתר ואתר

בברכה ברסלב מאיר

פרטים אודות כותב המאמר
מקור המאמר: אקדמיקס – ספריית המאמרים של ישראל

הראה עוד

מאמר מקושר

כתיבת תגובה